İnsan hayatı paha biçilemez ve asla telafi edilemez bir değerdir. Bu sebeple onu tehdit eden en ufak riski dahi ortadan kaldırarak ona güvenli bir ortam sağlamak özellikle günümüzde çok önemlidir. Bu bağlamda kablo kullanıcılarına da önemli bir görev düşmektedir: İnsan sağlığını ve hayatını oluşabilecek bir yangın durumunda tehdit etmeyen kablolar kullanmak. Bu kablolar kendisi yanıcı olmadığı gibi yangının ilerlemesine de engel olan, yanması durumunda ortama aşırı miktarda duman vermeyen ve dumanında insanı zehirleyen halojen tabir edilen elementlerden içermeyen kablolar olmalıdır. Özellikle insan yoğunluğunun yüksek olduğu hastane, okul, alışveriş merkezleri gibi tesislerde geleneksel kablolar yerine yeni nesil halojensiz ve alev geciktirici kabloları kullanılmalıdır. Böylece geçmişte tüm dünyada ve ülkemizde yaşadığımız tatsız olayların tekrarlanması ve birçok insanın hayatını kaybetmesi engellenmiş olur. Bu amaçla HES KABLO olarak biz FLARET olarak isimlendirdiğimiz kabloları kullanıcılarımıza sunuyoruz.

Hem üretim kapasitesi olarak hem de ciro olarak kablo sektöründe lider olan Hes Kablo`nun  “alev ilerletmeyen ve duman yoğunluğu düşük“ Flaret kablo üretimi konusunda üretim hacmini ve ürün çeşitliliğini daha da artıracak, Dünyadaki ve ülkemizdeki yeni teknik gelişmeler ışığında HES KABLO “Yangına Dayanıklı ve Halojensiz Kabloları” üretmektedir. Yangın ortamında 180 dakikaya kadar çalışmasını sürdüren, alevin kablo boyunca yayılmasını önleyen, zehirli gaz çıkarmayan, görüşe mani duman yoğunluğu bulunmayan, korozif ortam oluşturmayan halojenden arındırılmış (LSOH) HES FLARET kablolar işletme emniyetini en yüksek düzeyde güvence altına alır. Bu kabloların geçmişine baktığımızda; kullanımının 80’li yıllarda başladığını, son yıllardaki hukuki düzenlemelerle birlikte Avrupa ve Amerika’da özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu kapalı genel alanlarda ( okul, sinema, hastane, alış-veriş merkezleri v.b. ) kullanılmaları zorunlu hale getirildiğini görmekteyiz. Firmamız bu tür kablolar için TSEK ve VDE kalite belgelerine sahiptir. PVC malzemeler her ne kadar ilave katkı malzemeler ile aleve daha fazla dayanma sağlamasına karşın, bu kablolar aleve maruz kaldıklarında insan sağlığı için zararlı olan toksik gazlar üretmektedir. Yangın sırasında ortaya çıkacak riskleri azaltmak için geliştirilen üstün özelliklere sahip Hes FLARET kablolar, diğer yandan PVC kabloların elektrik ve mekanik yönden bütün özelliklerine sahiptir. Kablolarımızda kullanılan izolasyon, dolgu ve kılıf malzemeleri kendi tesisimizde üretilebilmektedir.
Halojensiz alev iletmeyen (HFFR) kablolar merkezi şirket binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, sinemalar, yer altı metro, elektrik santralleri, yangınla ilgili merkezler gibi insanların toplandığı yerlerde yangın esnasında insan hayatının, değerli malzemelerin ve önemli belgelerin korunması için geliştirilmiştir. Yangın esnasında bu binalardaki yangın alarm sistemleri, havalandırma sistemleri, asansörler, ikaz ve yönlendirme ışıkları, kapılar en azından bir süre çalışır olmalıdır. Bundan dolayı bu sistemlerin besleme ve kontrol kabloları halojensiz (HFFR), emniyet kabloları olmalıdır.

İnsanlar ve eşyalar için yangının etkilerini azaltmayı düşündüğümüz zaman, kablonun halojensiz, düşük duman yoğunluklu, alev geciktiricili, alevi yaymayan özelliklerini hesaplamak mecburiyetindeyiz. Böylece, yer ve kullanıma göre ekonomik bir kablo yapısını tasarlayabiliriz.
Halojensiz (HFFR) emniyet kablolarının özellikleri
• HFFR malzemeler yandığında zehirli gaz ortaya çıkmaz, sadece su ve karbondioksit oluşur.
• Kendi kendine sönebilir. Alüminyum veya magnezyum hidroksit ihtiva eden özel bileşikler kullanılarak bu özellik sağlanır.
• Yangın esnasında duman yoğunluğu çok azdır. Bu nedenle bilhassa insan hayatının tehlikede olabileceği yerlerde kullanılır.
• Elektik iletimini önemli bir süre devam ettirir (800 ± 50 °C de 180 dakika).

İnsan hayatını korumak ve ona karşı olan riskleri en aza indirmek günümüzde çok önemlidir. İnsanların toplu halde yaşadığı, okuldan alışveriş merkezine kadar tüm yapılarda NYY(YVV), NYM, NYA(H07V-U), NYAF(H07V-K) gibi geleneksel PVC kabloların yerine; N2XH, NHMH, H07Z1, NHXMH gibi halojen içermeyen kabloların tercih edilmesi gerekir. Bunların kullanılmasında son kullanıcının ve yapı sahibinin yönlendirilmesi konusunda kablo üreticisinden elektrik teknikerine kadar tüm teknik kişilere sorumluluk düşmektedir. Yetkili makamların, kablo ile birlikte tüm diğer elektrik malzemelerinin de yukarıda bahsettiğimiz özellikleri sağlamasında titiz olmaları, gelecekte yüksek can kaybı olan büyük felaketler ile karşılaşmamıza engel olur.
Uluslararası alanda saygın marka haline gelen Hes Kablo, 120 ülkeye ihracat yapıyor. 35 yılı aşkın bir süredir faaliyette bulunan Hes Kablo, 2008 yılı İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500 firma sıralamasında 63. sırada yer almıştır. Üretimini, 150 bin metre karesi kapalı, toplam 410 bin metre karelik alanda 950 kişilik uzman bir ekiple yapıyor